0506 147 5310 - 0535 972 8706

Sosyal Medyada Biz}

2018-2019 Eğitim Yılında Tüm Öğrencilerimize Başarılar
Kayıtlarımız Devam Etmektedir İletişim Bölümünden İrtibata Geçebilirsiniz..
İLETİŞİM

Çocuğun gelişiminde teknolojik gereçlerin kullanımı

Çocuğun gelişiminde teknolojik gereçlerin kullanımı

Günümüzde gün boyu iş stresinden, trafik yoğunluğundan, üstlendiği sorumluluklardan bunalan ebeveynler, çocuklarıyla pek az konuşabiliyor, birlikte çok az zaman geçirebiliyorlar. Araştırmalar geçen yıllarda anne, baba ve çocuk arasında anlamlı konuşma oranının azaldığını göstermektedir. Bu sebepten dolayı, çocuklar aslında onları en iyi anlayan şey olan bilgisayara, televizyona, telefona ya da tablete yöneliyorlar. Modern hayat, insanlara önceliğin iş olduğu bir hayata yönlendirdiği için çocuklar, anne babalarıyla yakın ilişkiye ihtiyaç duyuyorlar.

Çocuğun ebeveynleriyle iyi bir iletişim kurması için öncelikle ebeveynlerin onun ihtiyaçları ile ilgilendiğini ve gerektiğinde ona yardımcı olabileceğini göstermesi gerekir. Böyle bir ortamda televizyon kapatılmalı, telefon kaldırılmalı ve onunla göz göze iletişim kurulmalıdır. İlginin onun üzerinde olduğunu hisseden çocuk, yaşı ne olursa olsun kendine güvenecek, çevresine saygı duyacaktır. Ebeveynle kurulan iyi bir iletişi, çocuğun kendi düşünce ve davranışlarındaki olumsuzlukları fark etmesini ve değiştirmesini kolaylaştıracaktır.

Anne babasıyla geçirdiği zamandan keyif alamayan ya da anne babayla vakit geçirmek için fırsat bulamayan çocuklar, zamanlarını televizyon, tablet, telefon, bilgisayar gibi araçlarla geçirirler. Aslında bir çok ebeveynin şikayet konusu çocuğunun teknolojik gereçlerle çok zaman geçirmesidir. Ama çoğu ebeveyn bu aşırı düşkünlüğün asıl sebebinin kendileri olduğunu farkında değildir. Çocuğu ile ilişki halinde olamayan ebeveynler, çocuklarının teknoloji bağımlılığına doğru gittiğini görmeliler ve bu konuda hemen önlem almalıdırlar.

26 Eylül 2017
391 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN