0506 147 5310 - 0535 972 8706

Sosyal Medyada Biz}

2018-2019 Eğitim Yılında Tüm Öğrencilerimize Başarılar
Kayıtlarımız Devam Etmektedir İletişim Bölümünden İrtibata Geçebilirsiniz..
İLETİŞİM

Çocukların Duygularına Nasıl Karşılık Verebiliriz?

Çocukların Duygularına Nasıl Karşılık Verebiliriz?

Merhaba Sevgili Ebeveynler; Bir önceki yazımızda, “Çocukların duygularına karşılık vermek.” konusunu işlemiştik, bu yazımızda da bu duygulara karşı nasıl davranacağımızı işleyeceğiz.

Çocuk öfkelendiğinde saldırganlaşır ve tepkiselleşir. Böyle bir durumda çocuğa ulaşmak bir hayli zordur. Ebeveynler çocuklara ulaşıp onları sakinleştirmek için onlarla konuşmaya çalışırlar. Konuşma dili genelde davranışlara yönelik cümlelerle doludur. Aslında çocuğa ulaşıp onu sakinleştirmenin tek yolu duygularını anlamaya çalışmaktır. Çocuklara onların duygularını yansıttığımızda kilitli kapının anahtarına ulaşmış ve kapıyı aralamış oluruz.

Öğüt vermek ya da eleştirmek çocukları içlerinde yaşadıkları kaygıdan, korkudan ya da öfkeden uzaklaştırmaz. Aslında bu durum çocukların tepkiselliğini daha da pekiştirir. Çocukları anladığımızı göstermenin en etkili yoludur aslında duygularını yansıtmak. Öfkeden etrafına zarar vermeye çalışıp ağlayan bir çocuğa “Yapma, bu yanlış bir davranış“, “Sen akıllı bir çocuksun, yaramaz çocuklar böyle yapar“, “Neden böyle davranıyorsun, yapmamalısın” dediğimizde çocuğu daha çok öfkelendirmiş, hatta çocuğun öfkesini direkt kendimize yönlendirmiş oluruz.

26 Eylül 2017
556 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN